Sayın Başbakanımızın Dünya Ekonomik Forumu Tarafından Desteklenen Ve “çözümsüzlüğün Kırılması” Temasıyla Nablus'ta Düzenlenen Toplantıya Ilettikleri Mesaj, 4 Kasım 2012

Kudüs Başkonsolosluğu 05.11.2012

“Sevgili Filistinli kardeşlerim,

 

Geçtiğimiz Haziran ayında İstanbul’da ev sahipliği yaptığımız Dünya Ekonomik Forumu’nun “Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya” konulu toplantısından yaklaşık beş ay sonra, bu kez Nablus’ta sizlere, bir mesaj iletmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyorum.

 

İstanbul’daki buluşmamızda da ifade etmiş olduğum üzere, bölgesel refah, mutluluk Filistinli kardeşlerimizin barış ve huzuruna bağlıdır. Barış ve huzurun anahtarı da Filistin meselesinin çözümündedir. Bu nedenledir ki, Dünya Ekonomik Forumu’nun desteğiyle, bugün Nablus’ta gerçekleştirmekte olduğunuz bu toplantı büyük önemi haizdir.

 

Kardeşim ve dostum Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi’nin, önümüzdeki günlerde Filistin’in Birleşmiş Milletler’de “üye olmayan gözlemci devlet”statüsü elde etmek için yapacağı başvuruyu da bölgenin barış ve huzuru hedefine giden süreçte önemli bir adım olarak görüyor ve tümüyle destekliyoruz. Zira uluslararası toplumun Filistinli kardeşlerimizin devletini tanıma borcu bulunduğunu düşünüyoruz. Tam 64 yıldır geciktirilen bu borcun artık ödenmesi zamanı geldiğine inanıyoruz. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılacak oylamada Filistin’e “devlet” statüsü verecek karara evet oyu vererek katılmak tüm uluslararası

toplumun hem sorumluluğu, hem de yükümlülüğüdür. Bunun aksine tutum alacak ülkelerin tarih önünde bir kez daha mahcup olacaklarını biliyoruz.

 

Filistinli kardeşlerimizin, özellikle son yıllarda tüm baskı, işgal ve ambargolara rağmen ekonomik alanda attıkları başarılı adımları da yakından izlemekteyiz. Sadece Batı Şeria’nın değil, müstakbel Filistin Devleti’nin başkenti olacak Doğu Kudüs ve Gazze’nin de hiçbir surette ihmal edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Uluslararası toplum, özellikle, dünyanın en büyük açık hava hapishanesi haline getirilen Gazze’ye ve burada yaşayan 1,5 milyon Filistinli kardeşimize de destek ve yardımını esirgememelidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce gayrimeşru kabul edilen ve bir an önce kaldırılması istenen insanlık dışı ablukanın oradaki kardeşlerimizin hayatlarını nasıl kararttığını hepimiz biliyoruz. Ablukanın, sürdürülmesi halinde Gazzeliler’den daha fazla, ablukayı uygulayan ve uygulatanlara da zarar

vereceğini hatırda tutmalıyız. Uzak olsak da, kalplerimiz daima Gazze’de her türlü  gayriinsani uygulamaya maruz bırakılan milyonlarca Filistinli kadın ve çocukla atmaktadır.

 

Bugünkü toplantı, Filistin’in uluslararası toplumda hakettiği yeri alması istikametinde atılmış bir adımdır. Bu vesileyle toplantının gerçekleşmesinde emeği geçen tüm Filistinli dostlarımızı ve onlara destek veren Dünya Ekonomik Forumu yöneticilerini bir kez daha kutlar, toplantının hayırlı olmasını dilerim.

 

Allah’a emanet olun.

 

Recep Tayyip Erdoğan

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı”