Büyükelçi Sayın Mustafa Sarnıç’ın Türkiye Üniversitelerinden Mezun Filistinlilerle Buluşma Yemeğinde Yaptığı Konuşma, 23 Aralık 2014, Ramallah

Büyükelçi Sayın Mustafa Sarnıç 23.12.2014

Saygıdeğer Bakanım,

Kıymetli Valim,

Değerli Belediye Başkanlarım,

Filistinli kardeşlerim,

Öncelikle şahsım ve mesai arkadaşlarım adına hepinize “hoşgeldiniz” diyor, bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen, Kültür Merkezimizin Müdürü Sedat Yılmaz’a ve Filistin-Türkiye Dostluk Derneği’nin başkanı Muhammed Cevher’e içten teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tabii, etkinlik için bize kapılarını açan ve ülkemizden getirdiği Türkşef ile bu gece bize Türk mutfağının en güzel örneklerini sunan Movenpick Otelinin yöneticilerine de teşekkür etmeden geçmek istemiyorum. Bu otel bünyesinde yakında açılacak Türk restoranı, Filistinli kardeşlerimizin uzun süredir bekledikleri bir boşluğu dolduracak olması bakımından önemli bir açılım olacaktır diye düşünüyorum.

Sevgili kardeşlerim,

Geçen sene Filistin’de göreve başlamamın daha birinci haftasında ilk mezunlar buluşmasını gerçekleştirmiştik. Göreve yeni başlayan bir memur olarakbu etkinlik doğrusu sizlerle kaynaşmak için iyi bir başlangıç olmuştu.

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde mümkün olduğunca tüm Filistin’i dolaştım, yerel yönetimleri ve Filistin yönetiminin yerel idari birimlerini ziyaret ettim. Cenin’den, Gazze’ye, Salfit’ten El Halil’e, Nablus’tan Eriha’ya kadar gittiğim her yerde en iyi şekilde ağırlandım. Akraba’da bağ bozumuna katıldım. Düğünlerinizde de, cenazelerinizde de hep yanınızda olma gayretinde oldum. Tabii mesaim gereği siyasi meselelerin takibi için Kudüs ile Ramallah arasında adeta mekik dokudum. Gerçekten tüm bu ziyaretlerimde Türkiye’deki ve K.K.T.C.’deki yüksek öğrenim kurumlarından mezun olmuş dostlarımla tanışmak, onlarla sohbet etmek bana büyük mutluluk ve onur verdi. İşte bu mezunlardan birisi de şu anda aramızda bulunan İletişim ve Bilişim Teknojileri Bakanı ve aynı zamanda Ulaştırma Bakanı sıfatını da taşıyan Prof. Dr. Allam Mousa’dır. Geçtiğimiz haftalarda kendisine uğradım, bana Türk-Filistin Dostluğunu yansıtan çok özgün bir pul koleksiyonu hediye etti ve ben de bunu Haberleşme Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığımıza ilettim.

Tabii, Türk üniversitelerinden mezun olup Filistin Devleti’nde üst düzey yöneticilik yapmakta olan, ayrıca serbest meslek erbabı olarak Filistin toplumunda temayüz etmiş birçok başarılı arkadaşımızlayakın ve sıcak ilişkiler tesis ettik. Sizlerin evlerinde misafir olmak, kahvelerinizi içmek, nargilenizi paylaşmak inanın bizlere büyük moral ve motivasyon vermektedir. Türkiye’nin emeklerinin sizlerin nezdinde karşılığını görmek bizler için en büyük gurur vesilesidir. İnanıyorum ki sadece ben değil, bu akşam bizlere eşlik eden Temsilciliğimizin ve bağlı kuruluşlarımızın tüm memurları ile Türk basın mensupları da benzer duygulara sahiptirler.

Kıymetli misafirler, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkiler her alanda ivme kazanmaktadır. Aramızdaki köklü insani, tarihi ve kültürel bağlar Filistin’e yönelik çok yönlü açılımlarımızla daha da perçinlenmektedir. TİKA, AFAD, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz üstlendikleri insani yardım ve kalkınma destek projeleri ile her zaman Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermişlrdir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında Gazze’de yaşanan insanlık dramı karşısında özverili çalışmalarıyla çok önemli başarılara imza atmışlardır.Kültür Merkezimiz de kültürel çalışmalarıyla ülkelerimizi daha da yakınlaştırmıştır.

Saygıdeğer misafirler, esasen, ben ve mesai arkadaşlarımkendimizi hiçbir zaman yabancı bir ülkede görev yapan Türkler olarak görmedik. Eminim ki bu salondaki Filistinli kardeşlerim de Türkiye’ye gittiklerinde Türk insanının sıcaklığını aynı derecede gönüllerinde hissetmektedirler.

Bu vesileyle vurgulamak isterim ki, halktan halka uzanan bu güçlü bağ hiçbir zaman kopmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hükümeti ve Türk halkı koşullar ne olursa olsun her zaman sizin yanınızda olacaktır. Dış politika bağlamında 1988’de Filistin’i tanıyarak,2012’deki BM Oylamasının olumlu sonuçlanmasında oynadığımız etkin rolle vebiraz önce bahsettiğim kuruluşlarımızın insani yardım ve kalkınma destek çalışmalarıyla bunu somut olarak gösterdik.

Hükümetimizin gücünü Türk halkının vicdanından alan Filistin politikası sağlamdır, ilkelidirve gerçekçidir. Filistin sorununa başkenti Doğu Kudüs olacak biçimde, güvenli sınırlarda, hakkaniyete dayalı iki devletli bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Mevcut statüko ile daha fazla gidilemeyeceği ortadadır. Her iki senede bir savaş bu toprakların kaderi olmamalıdır. Uluslararası vicdan yarım asırdır süren bu işgalin yükünü artık taşıyamamaktadır. Tüm İslam dünyasının üçüncü kutsal mabedi Mescid-i Aksa’nın kutsiyetine yönelikmütecaviz tutum ve davranışları asla kabul edemeyiz.Gazze’ye uygulanan ambargo ve her türlü seyahat ve ulaşım kısıtlaması kaldırılmalı; tam bir tecrit hayatı yaşayan Gazze halkı normal bir insanın sahip olması gereken her türlü hak ve özgürlüğe sahip olmalıdır.

Kısacası, değerli kardeşlerim, sizin derdiniz bizim üzüntümüz; sizin sevinciniz bizim mutluluğumuzdur.

Bu duygular içerisinde sözlerimi noktalarken bu akşam davetimize icabet eden tüm misafirlereen içten şükranlarımı sunuyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.


Ahmet Rıza Demirer Consul General