Büyükelçi Sayın Mustafa Sarnıç'ın Eriha'da düzenlenen Nebi Musa Şenlikleri'nde yaptığı konuşma

Mustafa Sarnıç 11.04.2014
Sayın Vekilim,
Sayın TİKA Başkanı,
Kıymetli misafirler,

Türkiye ve Filistin yüzyıllara dayanan köklü bir ortak geçmişi paylaşmakta, halklarımız arasında beşeri ve kültürel yakınlığın çok ötesine geçen, güçlü dostluk ve kardeşlik bağları bulunmaktadır.

Bazı dönemlerde kesintiler yaşanmış olsa da, Selahaddin Eyyubi döneminden bugüne dek kutlanan ve yüzlerce yılın köklü bir geleneği olarak devam eden Nebi Musa şenliklerine katılım sağlamaktan ve katkı sunmaktan onur duyuyorum. Bu tür etkinlikler vesilesiyle, çok sağlam temellere dayanan Türkiye – Filistin ilişkilerinin her geçen gün daha gelişmekte ve kardeşliğimiz daha ileri noktalara ulaşmaktadır.

Değerli katılımcılar,

Dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip, Cumhuriyet’in 100. yıldönümü olan 2023’te, yani 9 yıl sonra, en büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedeflemiş Türkiye, yüzyıllardır kader birliği ettiği, aynı kültürü, tarihi ve dini paylaştığı Filistinli kardeşleriyle ilişkilerinin ilerletilmesi için her vesileyle çalışmaktadır.

İşte bu nedenledir ki, Kudüs’ün kalbinde, Orient House’un bitişiğinde, bundan 111 yıl önce bir Türk tarafından, Mimar Kemalettin tarafından yapılmış bu binayı sahiplerinden kiralayarak Başkonsolosluk Kültür Bölümü haline getirdik ve hizmete soktuk.

TİKA, bu şenliğin gerçekleştirildiği Nebi Musa Makamının restorasyonunu üstlenmek, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde hastaneler ve okullar inşa etmek, Filistin kamu görevlilerine eğitim programları sağlamak gibi kültür, sağlık ,eğitim ve ekonomi alanlarında geniş kapsamlı ve çok çeşitli yardım faaliyetleri yürütmeye devam etmektedir.

Türk Kızılayı ve Sivil Toplum Kuruluşları da ihtiyacı olduğu zamanlarda Filistin halkının yanında olmayı görev addetmektedir.
Türk Hükümeti’nin ve sivil toplumun üstlendiği bu faaliyetlerle, Filistin davasına yönelik siyasi desteğimizin yanısıra, Filistin’de yaşanan olumsuz insani koşulları iyileştirilmesini, acılarınızı bir nebze de olsa hafifletilmesini ve Filistin’in refahına katkıda bulunulmasını amaçlıyoruz.

Değerli kardeşlerim,

Filistin’in ve Filistinli kardeşlerimizin haklı ve kutsal davasının Türk halkının yüreğindeki yeri ayrıdır. Türk insanı, Filistin halkının bugüne kadar çektiği acıların sızısını her zaman kalbinde hissetmiş, yapılan haksızlıklar, hukukdışı muameleler karşısında sessiz kalmamıştır. Bundan sonra da kalmayacaktır.
Sözlerime son verirken, TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam’a ve ekibine böylesine önemli bir etkinliğe katkıda bulundukları için içten şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca, başta Sayın Bakan Adnan Hüseyni olmak üzere, emeği geçen tüm Filistinli kardeşlerime teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

Ahmet Rıza Demirer Consul General